3 Mayıs 2014 Cumartesi

PUZZLE NEDİR?

Bilmece, bulmaca, bilinmeyeni çözme gibi pek çok anlamı vardır. Fakat anlaşılmasını daha kolay hale getirmek için yapboz olarak tanımlamak da doğru olacaktır.

Puzzle ilk olarak 1760 yıllarında haritacı ve coğrafyacı olan John Spilsbury tarafından ortaya çıkarılmıştır ve geliştirilerek günümüzde hemen hemen her yaş grubunun beğeniyle oynadığı bir zeka oyunu haline getirilmiştir.

Günlük hayatımızda yaptığımız işlerle ilgili problemleri çözmek, gideceğimiz yerlere ulaşmak için kestirme yollar aramak veya hedeflerimize ulaşmak için düşünce olarak verdiğimiz uğraşlar aslında insan hayatındaki birçok faaliyetin çözümünde puzzların bize hiç de yabancı olmadığının farkına varmamızı sağlayabilir.  

Bir binayı inşa etmeye başlarken nasıl ki önce sınırlarını belirleyip dış cephesini yaptıktan sonra binanın iç kısımlarını yapmaya başlıyorsak puzzleda da aynı şekilde önce sınırları belirleyip dışardan merkeze doğru ilerlememiz işimizi kolaylaştıracaktır.

Puzzle oynamak insanın pratik zekasını geliştirmenin yanında sabır gerektiren işlerimizde sonuna kadar devam etmemizde faydalı olabilecek güzel bir aktivite olacaktır.


1 yorum:

  1. Daha çok arkadaşlarıma yardım ederek uğraştığım bir çalışma oldu puzzel. Zaman da çok etkili bence çünkü başına oturduğunda kalmak istemiyor insan....

    YanıtlaSil