27 Mart 2014 Perşembe

SARMAŞIK

Şebnem İŞİGÜZEL "SARMAŞIK "

Resim yapmak da kitap okumak gibi mutluluk veriyor bana. Kelimelerle renkleri, yazarlarla ressamları aynı amaca hitap eder buluyorum bu nedenle. Bir hobi olarak resimle uğraşırken bir yandan da okuduğum kitap, işte tam bu nedenle beni büyüledi. Bir ressam ve bir yazarın sarmaşık dalları gibi birbirine dolanan hayatı konulu bir kitap : SARMAŞIK.  Okuduğum birçok kitaba göre çok daha çabuk bitirdiğim bu roman, 2002 yılında, bir kış mevsiminde İstanbul’da geçiyor. Roman, renk körü hastalığına yakalanmış bir ressam Ali Ferah ile nörolojik bir hastalığı nedeniyle harfleri tanıyamayan Nobel ödüllü ilk Türk yazar Salim Abidin’in bir doktor muayenehanesinde tanışmalarıyla başlıyor. Ve ikisinin de aşkları, kederleri ve arzuları tesadüflerle birbirine dolanıyor.

Romanda  Ali Ferah’ın hep aynı hikayeyi anlatan saplantılı bir annesi, Hayal adında katatonik şizofren bir kızkardeşi ve Paris’ten aniden gelen Celine adında bir sevgilisi var. Aynı zamanda evli ama mutsuz Sedef, Rusya’dan gelerek hayatlarını İstanbul’da sürdüren Nadya, Oleg ve Ludmilla diğer karakterler arasında. Ancak kitabın bence en önemli konukları iki ressam ve iki yazar: Picasso, Van Gogh ve Nabakov, Milan Kundera. Romanı okurken en zevk aldığım kısımlar romanda adı geçen tablolar oldu. Örneğin ressam Diego Velázquez’in Las Meninas, Artemisia Gentileschi’nin Judith ve Holofernes, Jan Van Eyck’ın  da Arnolfini ve Karısı gibi tablolar romanda geçiyor ve  özellikle de Arnolfini ve Karısı adlı tabloya ilk bölümden itibaren roman içinde sık sık rastlamak mümkün.  Açıkçası gerçek mi hayal ürünü mü diye düşündüğüm bu tabloları araştırınca karşımda görmek beni şaşırttı ve bunun üzerine tablodaki sembollerle ilgili yaptığım ekstra okumalarım da kitabın önemli bir katkısı oldu bana. Böylece birçok tablo daha tanımış oldum. Kısacası öğretici, kurgusuna bayıldığım, akıcılığını beğendiğim, toplumsal eleştirilerin ironilerle sunulduğu ve hayattaki tesadüflerin önemini tekrar hatırlatan bir roman oldu benim için Sarmaşık. Son dönemde düşüncelerimle konusunun sarmaşık gibi dolandığı bir kitap. Aynı zevki almak dileğiyle tavsiye ederim.


                                                                                                                           Melda ÖZCAN TAŞ4 yorum:

 1. Yorumu okuyunca insanın hemen gidip kitabı alası ve okumaya başlayası geliyor..Bu kitabı okumamıştım ve gerçekten çok merak ettim..En kısa zamanda okuyacağım ;)

  YanıtlaSil
 2. Şebnem İşigüzeli yıllar önce hanene ay doğacak kitabını yeni çıkarttığı zaman Türkiye'nin en genç yazarlarından biri olarak t nımıştım. gerçekten çarpıcı bir kurgusu vadı...sanırım kitabını ödünç alıcam haberin olsun :)

  YanıtlaSil
 3. Şebnem İşigüzel'in geleceği çok çok daha parlak bence.. Bu romanı 4.5 ayda yazmış ayrıca..Bu arada kitabı istediğiniz zaman verebilirim Mine Hocam :))

  YanıtlaSil
 4. evet bu kitabı ve diğer birkaç kitabını ben de okumuştum Şebnem İşigüzel'in.Bence de geleceğin başarılı roman yazarlarından olacak kendisi..

  YanıtlaSil