27 Mart 2014 Perşembe

ORHAN PAMUK / KARA KİTAP
ORHAN PAMUK    “ KARA KİTAP “

     Orhan Pamuk’un : “Bazen bu romanı nasıl yazdığıma şaşarım." dediği romanıdır Kara Kitap. :)

Kitabı çok sevebilirsiniz, nefret de edebilirsiniz.Genelde tavsiye ettiklerim ya çok beğendiler ya da daha 30 sayfa ilerleyemeden
bıraktılar.Ama bugüne kadar okuduğum kitaplar içerisinde beni en çok etkileyen kitaplardan biri olmuştur Kara Kitap.Gelelim kitabın konusuna :
 Romanın baş karakterleri Galip,Celal ve Rüya’dır.
Galip; çocukluk aşkı, amcasının kızı, sevgilisi ve kayıp karısı Rüya'yı karlı bir kış günü İstanbul'da aramaya başlar. Çocukluğundan beri yazılarını hayranlıkla okuduğu yakın akrabası gazeteci Celâl'in köşe yazıları, bu arayışta ona işaretler yollayacak ve eşlik edecektir. Okuyucu, bir yandan her bacası, her sokağı, her insanı başka bir esrarlı âleme dönüşen İstanbul'da Galip'in araştırmalarını ve karşılaştığı kişileri izlerken, bir yandan da bu araştırmaları değişik işaretler ve tuhaf hikâyelerle tamamlayan Celâl'in köşe yazılarıyla karşılaşır. Eski cellâtların hikâyelerinden Boğaz'ın sularının çekileceği felâket günlerine, kılık değiştiren paşalardan kültür tarihimizden kalmış esrarlı cinayetlere, karlı gecenin aşk hikâyelerinden yüzlerimizin üzerindeki anlamın sırlarına, yakın tarihimizden günlük hayatımızın unutulmuş ve şaşırtıcı ayrıntılarına kadar uzanan bu araştırma, Galip'i hem kayıp karısına, hem de hayatımızın içine gömüldüğü kayıp esrara doğru çekecektir.
Kitapta “Cellat ve Ağlayan Yüz , Boğazın Sularının Çekildiği Zaman” adlı hikayeler ,en çok dikkatimi çeken  ve benim en etkilendiğim bölümler oldu.

Kitaptan beğendiğim ve bir köşeye not ettiğim cümleleri paylaşmak istiyorum sizinle de :

"Çünkü kendim olamazsam onların olmamı istedikleri biri oluyorum ; ama onların olmamı istedikleri insana hiç katlanamıyorum ve onların olmamı istedikleri o dayanılmaz kişi olacağıma hiçbir şey olmayayım ya da hiç olmayayım daha iyi diye düşünüyorum."

"Az yaşıyoruz, az görüyoruz, az biliyoruz ; bari hayal edelim."

"...dünyanın hiçbir belleğe sığmayacak kadar geniş olduğunu düşündü."

    Yazımı yine kitaplarla ilgili söylenmiş Theodore Parker ‘a ait güzel bir sözle bitirmek istiyorum:     
    ” Size en çok yardımcı olan kitaplar sizi en çok düşündüren kitaplardır.” Düşünmeye başlamak için Orhan Pamuk ‘un Kara Kitap’ı oldukça iyi bir başlangıç olacaktır. JKitaplarla dolu günler sizin olsun görüşmek üzere..

                                                                                                                                                                                                                                    GÜLŞAH ÖNER

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder